העברה בין דורית- בניית העושר המשפחתי

העברה בין דוריתמהי בעצם העברה בין דורית? התשובה היא לא חד משמעית, מאחר והמושג העברה בין דורית הוא בעל הרחבות רבות. במילים פשוטות, העברה בין דורית היא העברה של משהו -מוצר, שירות, כסף ועוד- ממישהו ששייך לדור אחד למישהו ששייך לדור אחר. הדבר הקריטי שמבדיל בין העברות בין-דוריות למשהו כמו הלוואה הוא שאין ציפייה להחזר. העברות בין-דוריות אינן נתפסות כחילופים, אין תקן של הדדיות מלבד, אולי, ההבנה ההדדית שהמקבל יבצע בשלב מסוים גם כן העברה בין דורית. העברות בין דוריות יכולות להתבצע בעתיד בין אותם הצדדים או בין המקבל לבין צד אחר לגמרי בדור אחר.

 

מהן הצורות השונות של העברות בין-דוריות?

אחת הקטגוריות של העברות בין דוריות היא העברה בין דורית פרטית בתוך המשפחה. גם להעברות בין דוריות ציבוריות וגם פרטיות יש השלכות חברתיות מרחיקות לכת, והעברות משפחתיות אינן יוצאות דופן. דוגמאות להעברות בין-דוריות בתוך משפחות יש בשפע:

  • הורים מכסים את עלויות גידול הילדים
  • ילדים שמטפלים בהוריהם בגיל מבוגר
  • הורים, סבים וסבתות, דודות או דודים מעבירים נדל"ן
  • חפצים שנותרו לילדים או קרובי משפחה אחרים בצוואה והרשימה ממשיכה עוד ועוד.

העברות בין דוריות ציבוריות

מלבד העברות פרטיות ומשפחתיות בין-דוריות, העברות ציבוריות הן צורת ההעברות הנפוצה ביותר בחברה המתועשת בעולם הראשון. העברות ציבוריות בין-דוריות מובנות בצורה הטובה ביותר כפונקציות של רשת התמיכה החברתית של הממשלה. אם למנות כמה מהם:

  • שירותי רפואה
  • ביטוח לאומי
  • סיוע במזון
  • דמי אבטלה

העברה בין דורית במגזר הציבורי יכולה להיות מורכבת למדי ולעיתים שזורה עמוק בהעברות מוכרות. למשל, הממשלה יכולה לסייע בקיזוז עלויות גידול ילדים, ובכך להוזיל את ההעברה מהורה לילד. כך גם לגבי החינוך הציבורי.

עיקר ההעברות הבין-דוריות הציבוריות הוא שהממשלה, יחד עם העובדים ומשלמי המיסים, יכולה ליצור ולהקצות מספיק הון כדי שדורות מבוגרים יפסיקו בסופו של דבר לעבוד ועדיין יהיו להם מספיק הון לחיות בנוחות. עם זאת, מה קורה כאשר דור אחד בילה את חיי העבודה שלו בתשלום למערכת, אך אחרים אינם מסוגלים לתרום מספיק הון כדי לפרנס אותם לעת זקנתם? זוהי שאלת היסוד של העברות ציבוריות בין-דוריות. בתור פתרון לסוגיה זו רובנו מכירים את החסכונות הפרטיים. לרעיון שאנשים נוטים לחסוך מוקדם יותר ולהוציא מאוחר יותר יש השלכות עצומות במונחים של העברות בין-דוריות. אם לזוגות יש ילדים כשהם צעירים, לא תהיה להם הרבה הכנסה נוספת להעביר לילדיהם. אבל ככל שילדים מתבגרים וחוסכים יותר כסף, ייתכן שיהיה להם מספיק הון כדי לטפל בהוריהם לעת זקנתם. הם עשויים אפילו לחסוך לפנסיה בעצמם.

דילוג לתוכן