פנסיה חובה לעצמאים – כל השאלות, כל התשובות

פנסיה לעצמאיםמדוע חשוב שתהיה לכם פנסיה אם אתם עצמאיים? ראשית כל, עצמאים זכאים לכל אותן הקלות מס על הפרשות לפנסיה כמו שכירים. חיסכון בפנסיה לעצמאיים הוא קריטי כדי להבטיח שתהיה לכם הכנסה ראויה לפנסיה בבוא העת שתרצה לוותר על העבודה. גם אם תרצו להמשיך לעבוד במשרה חלקית תצטרכו משהו שימלא את הפערים, אז תצטרכו מקור הכנסה אחר – ושם יכולה להיכנס הפנסיה.

ייתכן שלא תוכלו לעבוד לאחר גיל פרישה, עקב בריאות לקויה או אחריות טיפולית. פנסיה ראויה תעניק לכם אפשרויות בחירה, אבל גם ביטחון כשאין ברירה אלא להפסיק לעבוד. רוב העצמאים בעלי הכנסה נמוכה ובינונית, אינם מפרישים כיום לחיסכון פנסיה ועלולים לסיים ללא מקור הכנסה בגיל מבוגר כתוצאה מכך.

בניגוד לשכירים שנדרשו להפקיד להפקדות לפנסיה מאז כניסת חוק פנסיית חובה לשכירים לתוקף ב-2008, עצמאים חויבו לכך רק בשנת 2017, והבדלי חקיקה אלו יצרו פער משמעותי בכיסוי הפנסיוני בין שתי קבוצות אוכלוסייה. בעקבות כניסת חוק פנסיה חובה לעצמאים- כל השאלות, כל התשובות, כאן תמצאו את המענה.

מי מחויב בהפקדות חוק פנסיית חובה לעצמאים?

על פי חוק, חובת הפרשות לפנסיה חלה על כל עצמאי בגילאי 21 עד 60 שעברו יותר מחצי שנה מיום הרישום כעוסק. עם זאת, עצמאים בני 55 ומעלה ב-1 בינואר 2017 פטורים מחובת הפרשה על פי חוק (כלומר אנשים שנולדו לפני 31 בדצמבר 1961).

מתי יש להפקיד כספי פנסיה חובה לעצמאים- כל השאלות, כל התשובות

בשנת 2017 על העצמאים להתחיל לחסוך לחיסכון לפנסיה. העצמאי יוכל לחסוך פעם בחודש, פעם ברבעון או פעם בשנה. במקרה של הפקדות אחת לשנה, חשוב מאוד לוודא בקרן הפנסיה בה אתם משקיעים כי הזכויות בקרן הפנסיה אינן נפגעות.

מה לעשות עם אתם לא יודעים מה צפויה להיות ההכנסה השנתית שלכם מהעסק?

עצמאים רבים אינם יכולים לחזות או אפילו להעריך את הכנסתם השנתית. במקרה זה, אתם יכולים להשתמש באחת מהשיטות הבאות:

  • לבצע הפקדה חודשית או רבעונית של לפחות כמה מאות שקלים ולהשלים את ההפקדה בסוף השנה לפי הכנסה החייבת על פי חוק או הנחיות רואה החשבון.
  • לבצע הפקדה חודשית או רבעונית בהתאם לאומדן ההכנסה החייבת, ולבצע התאמות בהתאם לצורך בסוף השנה.
  • ניתן להפקיד כספי מילואים וחלק מקרנות הפנסיה אחת לשנה, בדרך כלל בסוף השנה, אך כאן מסתכנים בקשיים תזרימיים המקשים על הפקדה שנתית של פעם אחת.
  • כמו כן, מה שרוצה לבצע הפרשה באופן חד פעמי לקרן הפנסיה, חשוב לוודא שניתן לעשות זאת מבלי לאבד את הכיסוי הביטוחי ואת עדיפות הזכויות בקרן.
דילוג לתוכן